PARİS

Juliette Binoche hayranıyımdır.

Film Arşivimde hep çok özel yerde durur onun filmleri. Bazen cidden canım çeker, bir daha bir daha izlerim. Oyunculuğu pek çok kez tescillenmiş, güzelliği benim takdirime kalmamış bir oyuncu tabi ki. Ama ben onun insan olarak da çok doğru durduğunu sezerim alttan alta. Bu nedenle de severim Juliette'i.

Neyse, konumuz Juliette'ten ziyade film di değil mi?

2008 yapımı bir film Paris; yönetmeni Cédric Klapisch.

Şu sıralar Paris'le ilgili filmlerde tek bir hikaye anlatmaktansa, farklı hikayeler anlatmak moda sanırım. Bu filmde de yönetmen ana bir karakter değil de, bir kaç ana karakter ve onların hikayesini anlatmayı seçmiş. en sonunda hoş bir biçimde bu karakterleri bir araya getirip onları tiyatrocuların sahneye tek tek çıkıp alkış alması gibi ,selama da çıkartmış.


Konusu Parisli dansçı Pierre'in ciddi bir hastalığı vardır ve yakında öleceğine inanmaktadır.Bu yeni durum nedeniyle,etrafına ve tüm tanıdıklarına artık farklı bir gözle bakar:Kız kardeşi Elise,bir mimar,kaçak bir göçmen,bir fırıncı ve tabii ki Paris...Karşısına kim çıkarsa çıksın,o da onlarla hayatın derinlerine dalar;Paris'i,hayat sevgisini ve ölümü yeniden keşfeder.

şeklinde özetlenmiş link verdiğim sitede.

Juliette'in yanısıra, Pierre rolünde, Romain Duris ; filmdeki hikayesini sevdiğim Roland Verneuil rolünde, Fabrice Luchini ; Jean rolünde, Albert Dupontel ; filmden aklımda kalan karakterler oldu.

Romantik başkent Paris'in başrolde olduğunu söylemeliydim belki de önce. Onun ruhuna uygun başarılı müzik kullanımını da eklemeliyim not olarak bu filmle ilgili.

Buyrun, fragmanı da getirdim size;


0 yorum: